Kvety (z)viazané s láskou

zo srdca darované

Starostlivosť o kvety po doručení

Veríme, že kvety alebo kytica od nás Vás potešia a príjemne prekvapia. Snažíme sa aby tento dar zo živých kvetov vo Vašich rukách vydržal čo najdlhšie, a preto na jeho zhotovenie používame tie najčerstvejšie kvety. Pre dosiahnutie maximálneho pôžitku z kvetín by sme Vám radi poradili ako sa o ne postarať. Našťastie to čo potrebujete vedieť a spraviť pre krásu Vašich kvetov je veľmi jednoduché. Dodržte zopár našich rád a  Vaše kvety budú vyzerať skvele a aj dlho vydržia.

Začnite s čistou vázou a čistou vodou.

Váza a čistá vodaKvety, ktoré donedávna rástli na záhone alebo v skleníku, záhradník kvôli Vašej kytici zrezal a tým ich oddelil od koreňov, ktoré ich zásobovali vodou a tiež slúžili ako ochrana proti napadnutiu mikroorganizmami. Ak je kvet odrezaný od svojho život udržujúceho koreňového systému, stráca životne dôležitý filter a na mieste rezu sa vytvorí rana, ktorá nie je ničím chránená proti útoku škodlivých mikróbov. Je preto dôležité, aby sa vždy začalo s čistou vodou.

Zrežte zaschnuté a poškodené stonky

Zrežte zaschnuté stonkyKeďže kytica k Vám nejakú tú chvíľu cestovala bez vody, je veľmi pravdepodobné že v cievnych zväzkoch, ktoré vedú vodu z koreňa až ku kvetu, sa bude nachádzať vzduch prípadne škodlivé baktérie, resp. budú tieto tenučké rastlinné potrubia zasušené a teda neschopné prijať ďalšiu vodu na zachovanie kvetu. Bolo by dobré tieto zasušené a upchaté konce stoniek zastrihnúť pomocou ostrých nožníc alebo noža. Najlepšie urobíte ak celý spodok kytice zrežete šikmo v dĺžke 2 - 5cm. Šikmým rezom zväčšíme plochu, ktorou kvety prijímajú vodu a tým zabezpečím dostatočný príjem vody do kvetu.

Odstráňte všetko čo vo vode nemá čo hľadať

Odstráňte poškodené listyListy, ktoré budú pod hranicou vody vo váze, by mali byť odstránené vo vode by mohli začať hniť a vytvoriť tak živnú pôdu pre baktérie, ktoré by mohli následne upchať cievny systém kvetov a tak zabrániť ich hydratácii.

 

Zbavte sa baktérii a škodlivých zárodkov mikroorganizmov

Zbavte sa baktériíAby sme sa zbavili mikroorganizmov na povrchu stonky a zabránili im množiť sa vo Vašej váze odporúča sa miesto rezu a konce stoniek na okamih ponoriť do horúcej vody. Keď sa zbavíte baktérii je potrebné kvety bezodkladne ponoriť do Vázy s čistou vodou aby sa do cievnych zväzkov nedostal znovu vzduch.

 

Zvoľte dobrú vodu

Napustíte čerstvú voduNepoužívajte veľmi studenú vodu, vhodná je voda izbovej teploty, najlepšie bez chlóru. Skutočná kvalita vody použitej vo váze hrá významnú úlohu životného cyklu kvetov.  Mäkká voda obsahuje vo  vysokých koncentráciách sodík, ktorý je toxický napríklad pre ruže a karafiáty. Fluorid obsiahnutý v pitnej vode môže zabrániť vzniku zubného kazu, no pre gerbery a frézie je škodlivý. Pitná voda s vysokým obsahom minerálov je považovaná za tvrdú. Rozpustené minerály vo vode môžu blokovať príjem vody stonkou a tým aj jej schopnosť správne hydratovať kvety.

Nezabudnite na dezinfekciu a výživu pre Vaše kvety

Pridajte výživu pre kvetyKvalitu vody a tým aj trvácnosť kytice Vám pomôže zlepšiť výživa pre rezané kvety FloraLife, ktorý sme Vám pribalili k Vašim kvetom. Mýtom, že do vody s kvetmi treba vložiť aspirín, medený halier alebo čistý cukor neverte. S naším prípravkom FloraLife (výživa pre kvietky) sa o kvety postaráte najlepšie. Objektívne testy preukázali, že po použití prípravku FloraLife, ktorý vysypete do vázy s vodou sa výrazne spomalil rast baktérií vo vode. Obsah vrecka je určený na 500 ml vody. Postupujte podľa pokynov na obale a vždy použite odporúčané množstvo vody.

Nerozväzujte kyticu

Nerozväzujte kyticuNaši aranžéri a floristi si dali veľkú námahu aby kytica mala pekný tvar a každý kvet bol práve na tom mieste na ktoré je určený. Spolu so zeleňou a stuhou tvoria harmonický celok. Aby si Vaše kvety zachovali tvar kytice nemali by ste ich nikdy rozväzovať. Mohlo by to urýchliť proces vädnutia. Zviazané zostanú dlhšie v kondícii a aj esteticky budú krajšie. Odstráňte len previsnuté a poškodené  listy a odkvitnuté kvietky.

Nájdite Vašim kvetom to správne miesto

Umiestnite na správne miestoNikdy nedávajte kvety do blízkosti čerstvého ovocia, alebo ich nevystavujte cigaretovému dymu, dozrievajúce ovocie aj dym produkujú plyn etylén, ktorý podporuje dozrievanie a tým skracuje čas kvitnutia kvetín. Nikdy neklaďte kvety na priame slnečné svetlo,  alebo v blízkosti tepelného zdroja, lebo sa odparuje viac vody. Výsledok je rýchlejšie vädnutie. Okrem toho teplo stimuluje dozrievanie kvetu a to má za následok jeho rýchlejšie odkvitnutie. Najlepšie je zatienené a chladnejšie miesto.

Pozor na správny výber vázy

Pozor na kovové nádobyNikdy nedávajte kvety do kovových nádob, pretože  pri reze kvetov sa do vody dostanú rastlinné šťavy, ktoré obsahujú kyseliny a tieto budú reagovať s kovom, pri čom vzniknú soli, ktoré by mohli poškodiť povrch vázy ale aj skrátiť životnosť kytice.

 

Dennodenne sa o Vašu kyticu starajte

Pravidelne sa o kyticu starajteDenne kontrolujte hladinu vody vo váze a dopĺňajte ju podľa potreby. Zvlášť v teplých a horúcich dňoch by ste mali hladine vody vo váze venovať pozornosť. V lete sú kvety smädnejšie. Je dobré keď sa voda vo váze mení každý deň. V prípade, že sa voda zakalí je vhodné vodu okamžite vymeniť a nádobu dobre vyčistiť aj zvnútra pred ďalším naplnením čerstvou vodou. Odporúčame znovu nasypať FloraLife pre dezinfekciu vody.

Nezúfajte ak kvety ešte nerozkvitli. Budete sa z nich tešiť dlhšie.

Oni rozkvitnúAk  ste kvety dostali v pukoch a nerozkvitnuté, nezúfajte, jeden dva dni vo váze im pomôže a budete si ich môcť užiť v celej svojej kráse dlhšiu dobu.

Ak sa budete držať našich rád budete sa môcť skoro celý týždeň a možno aj dlhšie tešiť prekrásnych čerstvých kvetov. Tak ako budú dokvitať jednotlivé druhy bude sa meniť aj vzhľad kytice. Každý deň bude iná a prekvapí Vás zmenami, ktoré by ste od nej nečakali. Tieto premeny kytice budú odmenou za Vašu starostlivosť a vždy pri pohľade na pestrofarebnú nádhernú kyticu si spomeniete na človeka, ktorý Vám tento očarujúci dar poslal.